باید ها و نباید هایی که یک کنکوری باید بداند

بایدها و نبایدهایی که یک کنکوری باید بداند

حتما برای همتون این سوال پیش اومده که چه چیزی باعث میشه که یک عده میشن رتبه برتر؟!

همه ما داریم درس میخونیم اما چه چیزی باعث میشه که فقط تعداد خاصی رتبه های تاپ کنکور و کسب کنن؟!برای جواب به این سوأل میخوایم شما رو با اشتباه هایی که باعث دوری شما از هدفتون میشه و همچنین نکته های مهمی که باید رعایت بکنید آشنا کنیم:

1. باید سحر خیز باشید!

نکته اول سحر خیز بودن شماست چون بیشترین بازده مغز این زمان از روز هست و مطمئنا یکی از مشکل ها این است که خب چجوری سحرخیز باشیم.

۷ راهکار برای سحرخیز شدن:

 1. قبل از خواب با گوشی کار نکنید: نور صفحه موبایل باعث ترشح کورتیزول میشود که علاوه بر ایجاد استرس کاذب، کیفیت خواب را به شدت کاهش میدهد. پس حداقل یک ساعت قبل خواب گوشی رو کنار بزارید.
 2. زنگ ساعت رو تغییر بدید: هر روز با یک زنگ خاص و تکراری بیدار نشوید. اینکار باعث می شود بعد از مدتی زنگ ساعت دیگر نتواند شما را بیدار کند.
 3. با طلوع خورشید بیدار شوید: وقتی شما با طلوع خورشید بیدار شوید با حلقه خواب و بیداری طبیعت که همان صبح و شب است هماهنگ خواهید بود و این کمک زیادی به سحرخیزی شما میکند.
 4. بعد از بیدار شدن دوباره نخوابید: بعد از بیدار شدن سریعا رختخواب خود را ترک کنید. ماندن در رختخواب احتمال دوباره خوابیدن را تا ۹۰درصد افزایش میدهد.
 5. تحرک داشته باشید: چند ساعت قبل از بیداری دمای بدن خود به حداقل میرسد و باید یک نرمش کوتاه قبل از صبحانه داشته باشید تا در طول روز شادابی بیشتری را تجربه کنید.
 6. برنامه داشته باشید: شب قبل از خوابیدن مشخص کنید که فردا صبح بعد از بیداری قرار است چه کاری انجام دهید؛ داشتن برنامه برای شروع روز انگیزه بیدار شدن را چند برابر میکند.
 7. سیب بخورید: مصرف سیب را فراموش نکنید؛ سیب ۱۳ گرم شکر طبیعی یا همان گلوکز و ساکارز دارد که مانند کافئین باعث سرحالی می شود و البته خیلی سالم تر از کافئین است.


2. چینش‌ درست دروس در برنامه روزانه

بهتر است حداکثر دو درس هم جنس را به صورت متوالی مطالعه کنید یعنی بعد از مطالعه ۲ درس تمرینی، یک درس حفظی بخوانید. در ابتدا و انتهای برنامه، درس هایی که علاقه بیشتری به آن ها دارید را مطالعه کنید و درس هایی را که خواندن آن ها برایتان دشوار است، در اواسط برنامه قرار دهید. با این روش درس های سخت وقتی مطالعه میشوند که ذهن شما به اندازه کافی گرم شده است.نکته بعدی این است که هر روز در برنامه خود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه ورزش هوازی قرار دهید تا در سطح انرژی خوبی قرار بگیرید.
بنابراین توجه داشته باشید که داشتن تعادل و تنوع در برنامه مطالعاتی به شما کمک میکند بتوانید برنامه خود را با انرژی کافی به اتمام برسانید.


3. باید بازده کار خود را بالا ببرید

همانطور که میدانید فقط زمان مصرفی شما برای درس خواندن کافی نیست و کیفیت کار هم اهمیت بسیار بالایی دارد.هر چقدر تمرکز شما بالاتر باشه کیفیت درس خواندن هم بیشتر می شود. اما چطور باید این کار را انجام دهیم؟


راهکار های افزایش تمرکز هنگام مطالعه:

 1. برای مطالعه هرقسمت، زمان مشخص کنید و خود را ملزم کنید در زمان مشخص شده مبحث مورد نظر را تمام کنید.
 2. راهکار های تند خوانی را یاد بگیرید چون وقتی کُند میخوانید به ذهنتان فرصت می دهید درگیر افکار اضافی شود.
 3. در هنگام مطالعه هر پاراگراف، خود را به جای طراح سوال قرار دهید و از خودتان سوال بپرسید.
 4. تنوع درسی در یک روز را افزایش دهید.
 5. مکان مطالعه فقط برای مطالعه باشد(شرطی شدن مکان مطالعه)
 6. مکان ساکت و آرام بدون عوامل پرت کننده حواس برای خودتان مهیا کنید.
 7. افکار مزاحم و تعداد حواس پرتی های خود را به صورت خلاصه یادداشت کنید تا در زمان استراحت یا آخرشب آن هارا بررسی کنید. این کار باعث میشود تعداد آنها رفته رفته کم شود.
 8. هدف مشخص داشته باشید و از رویا پردازی بیش ازحد بپرهیزید.
 9. وقتی فکرتان خیلی درگیر می شود، فقط برای چند لحظه با صدای بلند درس بخوانید (البته فقط مواقعی که ذهنتان خیلی درگیر میشود.)

راهکار های بالا بردن بهره وری:

 1. قدر کافی بخوابید، بدن به استراحت نیاز دارد.
 2. غذاهای پرانرژی و سالم بخورید؛ فست فود سطح انرژی را پایین می آورد.
 3. استراحت های کوتاه میان روز، انرژی را به شما بر میگرداند.
 4. هر روز به خودتان هدف هایتان را یادآوری کنید.
 5. هرشب برنامه روز بعدتان را تنظیم کنید.


4. خیال پردازی هنگام مطالعه ممنوع!!

مکان مطالعه خود را یک مکان ثابت در منزل درنظر بگیرید و آن را تغییر ندهید. هر دانش آموز یک مکان با تقریبا یک متر مربع مساحت نیاز دارند. برخی میز مطالعه دارند و برخی روی زمین درس می خوانند (البته هرگز مکان مطالعه خود را روی تخت خواب قرار ندهید)صحبت طولانی با افراد خانواده، مکالمات تلفنی، غذا خوردن، تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی و…. در این مکان اشتباه است. هرگاه هنگام مطالعه متوجه شدید در افکار خود غوطه ور شده اید، یک کار ساده انجام دهید؛ از جای خود برخیزید و به مکان دیگری بروید (حتی شده دومتر دورتر از مکان مطالعه) و در آنجا افکار خود را تعقیب کنید. از مکان مطالعه فقط برای مطالعه استفاده کنید. خوردن کمی آجیل (به جز تخمه) یا میوه، هنگام مطالعه در این مکان اشکالی ندارد، ولی انجام هر کار دیگری در این مکان که بیش از ۳ دقیقه متوالی زمان بر باشد، غلط است.اگر این کار را حدود دو ماه انجام دهید، نسبت به مطالعه در آن مکان شرطی می شوید و خواهید دید که وقتی در مکان مطالعه خود قرار می گیرید، چاره ای جز مطالعه ندارید و حتی دیگر خیال پردازی را نیز در این مکان انجام نمی دهید.  خواندن همراه با زمزمه کردن مطلب درسی یا نوشتن مطلب روی کاغذ هم میتواند از رفتن شما به سوی خیال پردازی جلوگیری کند. سعی کنید همزمان با مطالعه خلاصه نویسی کنید. درس خواندن همراه با دوستی که درس خوان است نیز موثر می باشد؛ اما شرطی شدن نسبت به مکان مطالعه از موثرترین راهکارها میباشد.


5. “کندخوانی” و راهکارهای حل مشکل!

امان از کند خوانی!!  یکی از مشکلات عمده اکثر افراد کندخوانی است که راه حل‌هایی را برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود: 

1️⃣ علت اول: کلمه خوانی

✅  راه‌حل: جمله خوانی

◀️مغز با معنی و مفهوم سر و کار دارد نه با خود کلمات مثل صحبت کردن تصور کنید، مثلا یک تایپیست که کلمه به کلمه از روی متن می‌خواند و تایپ می‌کند اگر پس از این که ۲ صفحه تایپ کرد از وی درباره متن سوال کنید وی کمتر از ۳۰ درصد مطالب را می‌تواند به خاطر آورد.

2️⃣علت دوم: بلندخوانی

✅ راه‌حل: چشم خوانی

◀️زمانی که متنی را بلند می‌خوانید مطالب و اطلاعات از دهان به گوش، بعد به مغز می‌رسد ولی اگر چشم خوانی کنید چشم مطلب را می‌بیند و مغز آن را درک می‌کند می‌بینید که با چشم خوانی مطالب مسیر کوتاه‌تری برای رسیدن به مغز را طی خواهد کرد.

3️⃣ علت سوم: لب خوانی

✅ راه‌حل: چشم خوانی

◀️تکان خوردن لب‌ها علی رغم پایین آوردن سرعت باعث پایین آوردن تمرکز نیز می‌شود.

4️⃣ علت چهارم: برگشت غیرشعاعی چشم به عقب

✅راه حل: خط بردن 

◀️ثابت شده است که ما زمانی که مطلبی را می‌خوانیم چشم به طور غیر عادی بر می‌گردد و به کلمات قبل نگاه می‌کند که به وسیله خط بردن (دنبال کردن کلمات با انگشت، خودکار و …) این مشکل را بر طرف ميكند.

6. استرس خود را کاهش دهید:

متاسفانه یکی دیگر از مشکلاتی که در طول مسیر بارها یقه داوطلب را می گیرد استرس است.

5 راهکار برای کاهش استرس:

 1. رژیم غذایی مناسب: مصرف بیش اندازه محرک هایی مثل فلفل یا کافئین میتواند موجب افزایش استرس شود.
 2. ورزش کردن: ورزش کردن یکی از بهترین کارهایی است که می تواند شما را از استرس روزانه دور نگه دارد و علاوه بر سلامتی جسم، موجب سلامتی روح شما هم می شود. (ورزش کردن موجب ترشح هورمون اندروفین در بدن میشود و نتیجه اون احساس خوبیست که دارید!)
 3. با زمان حرکت کنید: عدم مدیریت زمان از بزرگترین عوامل استرس زا است و برای حل این مشکل باید برنامه روزانه داشت.
 4. خوابیدن به اندازه کافی: خستگی مغز و عدم استراحت کافی در شب، خیلی وقت ها  باعث افزایش استرس ما می شود؛ بهتر است در شبانه روز بین ۶ تا ۸ ساعت بخوابید تا هم استرس را از خودتان دور کنید و هم انرژی کافی برای انجام فعالیت ها داشته باشید.
 5. دفترچه خاطرات استرس: یکی از بهترین کارهایی که برای کاهش استرس می توانید انجام دهید نوشتن موارد استرس زا در یک دفترچه است و وقتی که به موارد قبلی نگاه می کنید، می بینید که سخت ترین آنها را پشت سر گذاشتید و چیزی که الان برایش استرس دارید در آینده شما کوچیک ترین تاثیر را هم ندارد.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. خوشحال میشیم سوالی دارید یا نظری دارید در بخش کامنت با ما در میون بذارید، پاسخگوی نظرات شما عزیزان خواهیم بود. 🙏

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *