روش مطالعه دروس عمومی در کنکور

روش مطالعه دروس عمومی

دوستان دانشجوشو سلام ! امروز قراره توی این مقاله یک نگاهی به دروس عمومی کنکور داشته باشیم و با هم یاد بگیریم که چطور هر درس را به بهترین شکل ممکن مطالعه کنیم و بهترین درصد ممکن و به دست بیاریم.
پس لطفا با ما همراه باشید …

ادبیات

درس ادبیات جزء دروس ادبیات دفترچه کنکور سراسری است و البته از جمله مهم ترین درس های عمومی چرا که بالاترین ضریب در بین تمام دروس عمومی متعلق به درس ادبیات یعنی ضریب 4می باشد. به همین دلیل می توان درس ادبیات را نتیجه ساز ترین درس عمومی دانست. به همین جهت لازم است که این درس هر روز مطالعه شود.
ادبیات درس اولی هست که در دفترچه کنکور سراسری قرار دارد و احساس رضایت داوطلبی که ترتیب دفترچه را رعایت میکند از این درس روی روحیه وی سر جلسه تاثیر می گذارد. در دفترچه کنکور سراسری تست شماره 1تا 25 متعلق به این درس می باشد.
ادبیات به طور کلی شامل :
1. لغت
(3 تست در کنکور سراسری)
2. املا (3 تست در کنکور سراسری )
3. زبان فارسی (5 تست در کنکور سراسری )
4. تاریخ ادبیات (1 تست در کنکور سراسری )
5. آرایه های ادبی (4 تست در کنکور سراسری )
6. قرابت معنایی (9 تست در کنکور سراسری)
همانطور که مشاهده می کنید مباحث ادبیات کاملا مشخص هستند پس باید درس ادبیات به صورت مبحثی خوانده شود.
مطلبی که خیلی اهمیت دارد این است که برای خواندن ادبیات به سبک کنکوری هیچ نیازی به کتاب درسی نداریم و فقط کتاب کمک آموزشی برای تسلط کامل روی تست های ادبیات کافی است.
قرابت معنایی: اگر تست های قرابت را قبل از کنکور به میزان بالا تمرین کنید بسیار راحت هستند و می توانند خیلی راحت به نقطه قوت شما در تست های ادبیات تبدیل شوند.
از طرفی تعداد این تست ها به نسبت بقیه مباحث بسیار بالاست یعنی %36 ادبیات در گرو این مبحث می باشد. بسیاری از کتاب های کمک آموزشی قرابت، برای هر بیت چند بیت هم مفهوم را زیر آن لیست کرده اند و روش کار به این صورت است که شما اون بیت ها را یاد بگیرید اما این روش معقولی نیست.
% 90 بیت هایی که برای قرابت توی کنکور آورده می شوند خارج از کتاب است و هر ساله بیت های جدیدی اضافه میشود پس این روش نمی تواند راه مناسبی برای موفقیت باشد.
بهترین راه این است که شما با تمرین و تست زدن زیاد روش حل این نوع تست ها را یاد بگیرید.
برای این منظور باید هر روز به مدت نیم ساعت تست قرابت و آرایه بزنید.
• لغت و املا:
برای کنکوری ها تقریبا یک روز در میان باید به مدت یک ساعت 2درس لغت و املا خوانده شود. هر بار هم درس های قبل را از اول تا آنجایی که هستید مرور کنید ، البته سریع!!
• تاریخ ادبیات:
تاریخ ادبیات بهتر است کم و بیش خوانده شود اما سعی کنید هر چه بیشتر به کنکور نزدیک می شوید بیشتر بخوانید اما خیلی درگیر این مبحث نشوید زیرا احتمالا یک تست در کنکور سراسری خواهد داشت.
• دستور زبان:
دستور زبان یا همان زبان فارسی در کنکور سراسری 5تست را پوشش می دهد. نظر عموم بر این است که تست های دستور زبان سخت می باشد اما اصلا اینطور نیست.
مباحث دستور زبان شامل: ساختمان واژه – گروه اسمی – نقش کلمات – فعل – ضمیر – جمله – شیوه بلاغی – حذف – تحول واژه ها – روابط واژه ها انواع ها از این بین بیشتر به مباحث گروه اسمی و گروه فعلی و نقش کلمات و جمله توجه کنید.
• آرایه ادبی:
حدود 4تست ادبیات از مبحث آرایه است. برای این مبحث نیای به مطالعه زیاد درسنامه نیست و باید تمرکزتون را روی تست بگذارید
تشبیه و استعاره سخت ترین مباحث هستند ولی باید حتما خوب یاد بگیرید زیرا در اکثر تست ها کاربرد دارند .
ایهام آرایه سختی است زیرا نیاز به دانش ادبی زیادی دارد اما راه حل دانشجوشو برای شما این است که مثال هایی راه که در تست ها یاد می گیرید یادداشت کرده و حفظ نمایید.

عربی

درس عربی دومین درس دفترچه اختصاصی می باشد و از شماره 26تا 50دفترچه را به خود اختصاص می دهد. این درس جزء کم ضریب ترین درس های کنکور با ضریب 2می باشد اما این موضوع نمیتواند اهمیت این درس را زیر سوال ببرد. می توان عربی را به سه قسمت ترجمه ، درک مطلب و قواعد تقسیم کرد.
برای کسب درصد 100 در کنکور لازم است که هر شب به مدت 30 دقیقه یک درک مطلب کار کنید. باید تمام قواعد متن بررسی شود و کلمات آن حفظ شود.
همچنین لازم است که متن درس ها را کلمه به کلمه تحلیل الصرفی کنید و اعراب آن ها را مشخص نمایید. با این روش علاوه بر تمرین قواعد همان درس، باعث می شود قواعد درس های دیگر هم مرور شود.
سعی کنید متن تمامی درس ها راکلمه به کلمه ترجمه کنید و سپس جمله به جمله.
برای تثبیت قواعد عربی لازم است تست های قواعد هر درس را 2تا 4روز بعد از مطالعه درسنامه های اون درس بزنید و هر بار بعد از تست به مدت 15دقیقه دوباره قواعد را مرور کنید.
قواعد هایی از عربی که اهمیت بیشتری دارند و لازم است بیشتر روی آن وقت گذاشته شود شامل : انواع فعل مضارع – جمله شرطیه – معلوم و مجهول – معرفه و نکره – اسلوب استثنا و حصر – مفعول مطلق – حال

دینی

دینی سومین درس در دفترچه کنکور سراسری است و سوال هایی نسبتا ساده دارد به طوری که اکثر داوطلبان به این درس پاسخ می دهند.
دینی شامل سه کتاب دهم با 9تست در کنکور سراسری ، یازدهم با 8تست، دوازدهم با 8 تست می باشد . همچنین میتوان دینی را به سه قسمت آیات با 11 تست ، متن با 9 تست ، اشعار و حدیث با 5 تست تقسیم کرد.
درس دینی درسی حفظی – مفهومی می باشد. پس باید با مرور زیاد حفظ شود و سعی کنید مفاهیم آن را خوب درک کنید.
ابتدا مقدمه هر درس را مطالعه کنید تا مفهوم کلی درس را بفهید و از درس های قبل تمیز دهید و سپس سعی کنید ارتباط آن با درس قبل را درک کنید.
سپس به سراغ آیات بروید و ترجمه آیات را به خوبی بخوانید، دو سه بار !!!
سپس به سراغ متن کتاب بروید و یک بار به صورت روزنامه وار بخوانید. دور دوم با دقت بیشتر ، علاوه بر اینکه جمله به جمله درس را یاد می گیرید ، باید پاراگراف به پاراگراف هم یاد بگیرید. یعنی مفهوم کلی هر درس
بهترین زمان مطالعه دینی بعد از استراحت ظهرانه و صرف ناهار و چرت و … و به عنوان استارتر مطالعه می باشد.
سعی کنید در هفته 2تا 3درس را مطالعه کنید و سپس بعد از 2تا 4روز از خواندن درسنامه های هر درس ، تست آن درس را بزنید.
هر بار برای تست دینی سعی کنید حدود 50تست را در 45دقیقه بزنید و تست هایی که مشکل داشتید را بررسی کنید. بعد از تست نیز درس را به مدت 15دقیقه خیلی سریع مطالعه کنید.

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی چهارمین و آخرین درس دفترچه عمومی می باشد و از تست 76 تا 100 کنکور را پوشش می دهد. زبان انگلیسی را می توان به چهار قسمت واژگان با 8تست ، گرامر با 4تست ، کلوز تست با 5تست، درک مطلب
( )reading با 8 تست تقسیم کرد. در درس زبان لغات اهمیت زیادی دارند و هرچه دامنه لغات شما بیشتر باشد با سرعت و تسلط بیشتری می توانید به سوالات پاسخ دهید. پس اولین قدم برای مطالعه زبان حفظ لغات است.
بهتر است که لغات را با فاصله زمانی و منظم حفظ کنید. بعد از این کار معنی هر لغت را در یک جمله یاد بگیرید تا به شکل بهتری در حافظه تثبیت شود. بهترین منبع برای این کار تست های واژگان کتاب های کمک آموزشی است که با حل تعدادی از این تست ها هم لغات را مرور کرده اید و هم نحوه بکار بردن هر لغت در جمله را به خوبی یاد می گیرید.
برای این که لغات را تا روز کنکور فراموش نکنید، با فواصل زمانی نسبتا طولانی تر ، مثلا هر ماه یک بار ، باز هم لغات را مرور کنید تا کاملا ملکه ذهنتان شود.
با تست واژگان ، علاوه بر بزرگ شدن دامنه لغات، می توانید درک بهتری از معنی جملات و متن های انگلیسی داشته باشید که می تواند در حل تست ها مثل قواعد و ریدینگ و کلوز تست کمک کننده باشد.
برای گرامر کار خاصی لازم نیست انجام دهید. اول گرامر هر درس را از روی یک درسنامه یا جزوه مطالعه کنید. سپس بلافاصله بعد از خواندن درسنامه ، تعدادی تست آموزشی (مثلا 10تا) از هر زیر مبحث بزنید تا با مثال ها و تیپ بندی سوالات بیشتری آشنا شوید. روز های بعد ( 2تا 3روز بعد از مطالعه درسنامه) هم تعداد بیشتری تست حل کنید تا تسلط خودتان را افزایش دهید و لغات برای شما مرور شود.
سوالات ریدینگ و کلوز تست سخت ترین قسمت درس زبان می باشند. برای پاسخگویی به این سوالات نیاز به مهارت بالایی دارید و این مهارت فقط و فقط در طول زمان و با تمرین زیاد به دست می آید.
برای تمرین ریدینگ و کلوز تست حتما استراتژی و روش مشخصی برای حل تست ها داشته باشید تا دچار سردرگمی و در نتیجه از دست دادن زمان نشوید. قبل از پاسخ دادن به سوالات اول آن ها را بخوانید و به گزینه ها توجه کنید. با این روش اول متوجه می شوید که باید در متن به دنبال چه کلید واژه ها ، عبارات و اطلاعات بگردید. به علاوه متوجه میشوید که کدام یک از بخش های متن را باید سریع و جمله به جمله و کدام قسمت را باید با دقت بیشتری بخوانید به این ترتیب می توانید زمان خود را به شکل هوشمندانه ای مدیریت کنید.
از لغت هایی که معنی آن ها رابه خاطر نمی آورید چشم پوشی کنید. تنها کافی است که خلاصه ای از مهم ترین بخش های متن را متوجه شوید و بر روی واژه های کلیدی تمرکز کنید. همچنین باید در زمان خواندن زیر تمامی جملات و کلید واژه های متن خط بکشید و به آن ها دقت کنید.
استفاده از روش skimming یا سریع خوانی نیز می تواند به شما کمک کند به این صورت که همواره اولین خط هر یک از پاراگراف ها از ما بقی جملات مهم تر است و پیام اصلی متن در آن گنجانده شده است. در صورت نداشتن وقت کافی جهت خواندن همه جملات ریدینگ می توانید فقط اولین و آخرین پاراگراف و نخستین جمله پاراگراف های بین این دو پاراگراف را بخوانید و ما بقی جملات را فقط نگاه کنید.
ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.
موفق باشید

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *