چگونه باید به سبک کنکور مطالعه کرد?

چگونه باید به سبک کنکوری مطالعه کرد

روزی چند ساعت درس بخوانم؟

خب خب ! باید خدمتتون عرض کنم که بر اساس تجربه با اطمینان می تونم بگم که اساسی ترین سوال و متداول ترین سوالی که هر دانش آموزی در طول تحصیلش نه فقط یک بار بلکه بارها و بارها و در مقاطع مختلف تحصیلی خودش براش پیش میاد این هست که چند ساعت باید درس بخونم؟
در جواب این سوال باید بگم که دو دسته دانش آموز داریم:
• گروه اول دهمی ها هستند: دهمی ها با روزی میانگین 4 ساعت میتونند کل دهم و بخوانند و چند بار مطالعه داشته باشند.
• گروه دوم یازدهمی ها هستند : یازدهمی ها میتوانند با میانگین 7الی 8ساعت کل دهم و یازدهم و مرور کنند.
پیشنهاد دانشجوشو به شما عزیزان این هست که اگر ساعت مطالعه تون کمه سعی کنید کم کم زیادش کنید و هدفتون اصولی و مفهومی یاد گرفتن باشه و تمام مبحث و بخونید.
عههه !! پس دوازدهمی ها چی ؟!
راستش و بخواید اگر دوازدهمی هستی و این سوال که چقدر باید درس بخونم برات پیش اومده باید خجالت بکشی!!!
این سوالت درست مثل این هست که بگی من نمیخوام درس بخونم !! دانش آموز کنکوری باید تمام توانشو برای درس خوندن بذاره. هر چقدر که در طول روز میتونه زمان بذاره نباید دریغ بکنه. روزی 12 ساعت، 15 ساعت و تا آخرین لحظه باید به سختی تلاش کنه. در دوران جمع بندی هم باید %80 وقت و بذاره برای مرور و %20 وقت و هم صرف مطالعه مطالب بکنه.
پس دوازدهمی عزیز !!! از من به تو نصیحت ، دنبال جواب این سوال نباش که هر جوابی غیر از این دیدی غیر قابل قبوله.

استراحت بین درسی چگونه هست؟

استراحت بین درسی از این جهت اهیمت داره که اگر درست انجام نشه میتونه شما رو از درس خوندن بندازه به همین جهت بهتر هست که برای استراحت بین درسی این قواعد و رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.
• هر 25 دقیقه یکبار، 3 تا 5 دقیقه استراحت کنید؛ پس از چهار بار 25 دقیقه درس خواندن ، 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید.
• دهمی ها و یازدهمی ها میتوانند در هفته یک روز کامل را به استراحت اختصاص دهند.
• دوازدهمی ها می توانند در هفته نیم روز را به استراحت اختصاص دهند.
حالا سوالی که پیش میاد این هست که چکار کنیم که بعد از استراحت بازگشتمان به درس سخت نشود؟
راه حل صحیح این است که استراحت در همان محل مطالعه انجام شود.
توجه کنید که استراحت کردن یعنی به حداقل رساندن استفاده از ذهن و جسم؛ پس بازی با موبایل و تماشای تلویزیون استراحت به حساب نمی آید چون باز هم از شما انرژی می گیرد. باید شما به صورت کامل استراحت کنید.

خلاصه نویسی چی هست و چگونه باید انجام شود؟

بدون شک یکی از مهم ترین بخش های درس خواندن به سبک کنکوری خلاصه نویسی است.
روش خلاصه نویسی هر فرد با توجه به توانایی های شخصیتش تعریف می شود و هیچ کس نباید خلاصه نویسی های شخص دیگر را استفاده کند.
در دروسی که کاملا حفظی هستند و در کنکور واو به واو آن ها اهمیت دارد مثل زیست شناسی یا دینی، خلاصه نویسی به آن صورت که چکیده ای از هر پاراگراف بردارید به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ ولی راه حل پیشنهادی ما برای این دروس ، استفاده از نمودار درختی، جدول، سرواژه سازی و حاشیه نویسی نکات مهم برای راحت تر شدن مرور و به خاطر سپردن سریع تر مطالب است.
در مورد دروس حل کردنی و فرمولی مثل ریاضی ، فیزیک ، و مسائل شیمی ، خلاصه نویسی باید شامل فرمول های مهم و شبیه و فراموش شدنی و همچنین ساختار های مهم شیمی باشد که زمانی که قصد زدن تست جمع بندی دارید به جای مرور کلی ، فرمول های خودمان را مرور کنیم. در ضمن سوالاتی که تیپ هستند و براتون سخت هستند را هم بنویسید به طوری که با خواندن آن سوالات ، کل فرمول های آن قسمت براتون یادآوری شوند.
مهم ترین موضوع در بحث خلاصه نویسی این هست که در هر دورکه مطلب تازه خوانده شده ، نباید نوشته شود و باید وقتی روی درس تسلط کامل پیدا شد و فهمیدید که کدام نکات ف ّرار هستند و در تست ها بیشتر تکرار می شوند و به خاطر سپردن آن ها برایتان سخت تر است، نوشته شود.
برای درس هایی مثل ادبیات ، عربی ، زبان انگلیسی به طور کلی خلاصه ها رو به صورت درس به درس ننویسید بلکه به صورت مبحث و موضوعی بنویسید.

چگونه دروس را مرور کنیم؟

برای یادگیری و تسلط 100درصدی یک مطلب راهی جز مرور چندین باره آن در فواصل معین و از قبل تعیین شده ندارید. به طور طبیعی در بسیاری از اوقات داوطلبان مطالبی را که مطالعه می کنند تا 48ساعت پس از مطالعه، نیمی بیشتر از آن را فراموش می کنند. برای همین است که مرور دروس اهمیت زیادی دارد و البته توصیه می شود برای مرور مطالبی که خواندید ، از 2الی 3روز بعد از خواندن مطلب به مرور آن بپردازید.
برای مرور کردن دروس توصیه می شود به متن کامل دروس در کتاب های درسی مراجعه نکنید چرا که حجم زیاد مطالب ، هم از مرور صحیح درس جلوگیری می کند و هم زمان زیادی را از شما می گیرد و شما را کلافه می کند.
متونی از کتاب درسی که قبلا علامت دار کرده بودید، خلاصه هایی که هنگام مطالعه از مطلب مورد نظر برداشته اید و یادداشت هایی که هنگام تدریس استاد در کلاس نوشته اید و نکات به دست آمده از تست زنی ، بهترین منابع برای مرور هستند.

چگونه این همه لغت را حفظ کنیم؟

آیا میدونستید اگر برای حفظ کردن لغات ادبیات و عربی و زبان ، طبق الگوی پردازش اطلاعات در مغز پیش بریم، کارمون چقدر راحت میشه؟
حالا الگوی پردازش اطلاعات چی هست؟
بذارید با یک مثال شروع کنم؛
فرض کنید 200لغت زبان به شما دادند و گفتند که یک هفته فرصت دارید این لغات رو حفظ کنید.
میتونید دو تا کار انجام بدید:
• در طول 7 روز ، روزی 30 تاشونو حفظ کنید
• در طول 2 روز به صورت فشرده روزی 100 تاشونو حفظ کنید
به نظر شما کدام یک بهتر است؟
مسلما برای کنکورکه شما وقت زیادی دارید مورد اول بهتره!
بذارید نتیجه گیری بکنیم:
مطالعه موضوعی طی یک هفته ( حالت اول )، بهتر از مطالعه 30باره ی همان موضوع طی 2 یا 3 روز به صورت فشرده ( حالت دوم ) است! با اینکه در حالت اول تعداد مرور شما کمتر بوده ولی همگام با الگوی پردازش اطلاعات در مغز پیش رفته اید.
پس از این به بعد تعداد لغات را در طول یک روز پایین بیارید و تعداد روز ها را زیاد کنید.
با این روش به بهترین و راحت ترین شکل ممکن لغات و حفظ می شوید.
این هم به عنوان یک نکته فرعی بگم که:
هر بار که مرور می کنید لغات دشوار را علامت گذاری کنید ( یک تیک کنارش بزنید ) و بار دوم هم اگر مشکل داشتید اون لغت را دوباره یک تیک کنارش بزنید؛ اینجوری باعث می شود که بار های بعدی فقط لغاتی را بخوانید که در مرحله قبل مشکل داشتید و از اتلاف وقت جلوگیری می کنید.
خیلی ممنونم از این که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید

موفق باشید

مقالات مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *